İlaçlama Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler:

İlaçlama yapılmadan önce, uygulama yapılacak olan alanda bulunan özellikle tencere, tabak, bardak vb. gibi mutfak gereçlerinin üzeri kapatılmalıdır. Ağzı açık su ve yiyecek maddeleri bulunmamalıdır. Evcil hayvan bulundurulmamalıdır. Evde yaşayan yaşlı, hasta veya çocuk varsa alandan uzaklaştırılmalıdır. Yapılacak olan detaylı ve planlı bir temizlik varsa uygulamadan önce yapılmalıdır.

İlaçlama yapıldıktan sonra yapılan uygulamanın türüne göre size belirtilen zaman dilimi kadar alana girilmemeli ve en az yarım saat havalandırma yapılmalıdır. İlaçlama yapılan yer lokantalar, pastaneler, depo vb. gibi bir alansa ve gece bu alanda kalan personel varsa geceyi başka bir yerde geçirmesi sağlanmalıdır. Köşe, kenar gibi yerler suyla yıkanmamalıdır. Yıkama yöntemiyle yapılacak temizlik ilacın etkisini azaltacaktır. Yerler paspas ile silindikten ve bir gün geçtikten sonra evcil hayvanlar alana sokulmalıdır.

Bursaniluferilaclama.com

İlaçlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler:

İlaçlama esnasında mekânı terk etmem gerekiyor mu?
Kokulu olarak yapılan ilaçlamalarda mekanınızı bir saat terk etmeniz gerekiyor. Kokusuz olarak yapılan böcek ilaçlamalarında mekanınızı terk etmenize gerek yoktur. Uygulama esnasında ve uygulama sonrasında mekanınızı kullanabilirsiniz. Jel ilaçlama uygulamasında da ilaçlama yapılan yerin terk edilmesi gerekmez.

İlaçlama öncesi veya sonrası yapmam gereken uygulamalar nelerdir?
Sıvı böcek ilaçlamalarında açıkta gıda bırakılmamalı, mutfakta bulunan tencere, tabak vs. gibi eşyalarınızı kaldırmanıza gerek yoktur çünkü dolap içlerine jel uygulaması yapılmaktadır. Kokulu ilaçlama yapılırken ilaçlama yapılan yerin kapı, pencerelerinin kapalı olması gerekir. Uygulamadan sonra ilaçlama yapılan yerin bir saat kapalı tutulması yeterlidir. İlaçlama yapılan yerin en az yarım saat havalandırılması gerekir. Kokusuz ilaçlamada ise böyle bir uygulamaya gerek yoktur ilaçlama yapılan yeri terk etmezsiniz. Herhangi bir hazırlık gerektirmez.

İlaçlamadan sonra temizlik yapmam gerekiyor mu?
İlaçlama sonrası mekanınızı havalandırdıktan sonra gözle görülebilir yerlere 2 gün ıslak temizlik yapmamak haşere ile mücadelemizde daha kesin sonuçlar aldırır. Gözle görülmeyen yerler için ise (koltuk altları, dolap içleri, fırın ve buzdolabı arkası vb.) 10 gün sonra ıslak temizlik yapabilirsiniz. Genel temizliğin 10 gün sonra yapılmasının nedeni ise yumurtalardan çıkacak haşereler için etki yaratmaktır. Jel uygulamasında ise ilaçlama sonrası herhangi bir temizlik yapılmasına gerek yoktur.

İlaçlama evcil hayvanlarımı etkiler mi?
Kokulu İlaçlamalarda evcil hayvanlarınızın 1 saat kadar dışarıya çıkartılması gerekmektedir. Eğer bahçenize sıvı ilaçlama yapılmışsa, sadece bu sıvı ilaç kuruyuncaya kadar (15dk.) evcil hayvanlarınızı alandan uzak tutmanız yeterli olacaktır.

Hangi ilaç uygulamasını öneriyorsunuz?
Her mevsimin her bölgenin ilaçları ve uygulamaları da farklı olabilir İlaçlama yaptırdığınız yerin haşere popülasyonunu konumunu gözeterek En doğru uygulamayı uzman kadromuz size özel tespitlerle belirleyecektir.

İlaçlama sonrasında böcek görmeye devam edecek miyim?
İlaçlama sonrası ilk 2 gün normalin üstünde hem ölüsünü hem canlısını görmeniz mümkün bunun nedeni her bir haşerenin etkilenmesi için önce yeterli miktarda ilacı Deri ve gerekirse ağız yolu ile de tüketmesi gerekmektedir. Kullanılan ilaçlar, ani etkiden çok kalıcı etki gösterebilmesi ve haşerelerin ilaçların etkilerini yuvalarına taşıyabilmelerine yöneliktir. Saklandığı yuvalarından çıkan ve yuvadaki tüm haşerelerden tamamen kurtulmanız bir kaç gün alacaktır.

İlaçlama mı size yaptırırsam garantisi var mı?
Bursa Nilüfer İlaçlama müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı prensip edinmiş bulunmaktadır. İlaçlama sonrası ekip sorumlusu tarafından verilen uygulama rapor tarihinden 6 ay geçerli olmak üzere Olası bir şikâyet ve haşere sorununuzda Ekibimiz 48 saat içerisinde sorununuzun kaynağını bulup çözüm odaklı tekrar ücretsiz ilaçlama ile uygulamayı yineleyecektir.

İlaçlama sonrasında Bursa Nilüfer İlaçlama ekibinizden herhangi bir belge veya rapor alacak mıyım?
Evet İlaçlama sonrası ekip sorumlusu tarafından ilaç uygulaması yapılan alanlara ne tür ilaçlar kullanıldığı, kullanılan ekipmanların adlarına ilişkin ayrıntıları, ekibin istenilen saat ve günde orada olup olmadığını, müşteri memnuniyeti içeren ekip sorumlusu ve sizin ortak imzanızı taşıyan bir servis raporu verilecektir.

bursaniluferilaclama.com

Halk Sağlığını Önemsiyoruz !

Bursa Nilüfer İlaçlama olarak Firmamız, zararlılarla mücadele konusunda, halk sağlığı alanında, haşerelere karşı ilaçlama usul ve esasları hakkındaki yönetmelik gereği, sertifikalı sorumlu müdür sorumluluğunda hizmet vermekteyiz. Hedef sektör grubu olarak; Gıda İşletmeleri, Sağlık Kurumları, Fabrikalar ve Turizm İşletmeleri ile ilgili tüm kuruluşlar yer almaktadır.

Firmamız, daha da kaliteli hizmet verebilmek amacıyla gelişen ve buna bağlı olarak, sektör içerisindeki yerini, daha da sağlamlaştırmak için, tecrübeli bir kadroyla çalışma prensibini benimsemiş, organizasyonun kurulması ve geliştirilmesi sürecinde,

Toplam Kalite Yönetimi’ ilkelerini hedef almıştır. Bu nedenle, kadromuzda yer alan personelimizin, oluşabilecek tüm sonuçlarda çözüm sağlayabilecek kalifikasyona sahip olması, bizler için en önemli amaç olmaktadır. Hizmet verdiğimiz işletmelerde, 7 gün 24 saat prensibi ile hizmet veren kadromuzla, her türlü sorun, acil çağrı ve ihtiyaçlara, en kısa sürede çözüm bulmak amacındayız.

Misyon – Vizyon
Nilüfer İlaçlama eğitimli ve uzman kadrosu ile sizlere hizmet vermekte olan ilaçlama firmasıdır. Firmamız haşere ilaçlama konusunda kullanılan tüm yöntem ve ilaçları yakından takip ederek müşterilerine sunmaktadır. Nilüfer ilaçlama şirketinin kullanmakta olduğu etkili ve yasal ilaçlar insan sağlığına zararsız ilaçlar olup, şirketimiz bünyesinde çalışan ziraat mühendislerimiz tarafından özel olarak hazırlanmaktadır.

Günün her saati Bursa’nın her ilçesinde böcek ilaçlama hizmeti veren Nilüfer ilaçlama, müşterilerine kemirgenlerden ve haşerelerden arınmış hijyenik ortamlar sağlamaktadır

Kalite Anlayışımız
Nilüfer ilaçlama, köklü bir şirket olan ve kaliteli, insan sağlığını koruyan kalite anlayışı ile her alanda garantili şekilde servis sunan şirketimiz, etkili böcek ilaçları ile profesyonel şekilde böcek ilaçlama yapmaktadır. Müşteri memnuniyetini birinci sırada tutan ve bu ölçekte kaliteli haşere mücadelesi anlayışından şaşmayan Nilüfer ilaçlama, insan sağlığı açısından hiçbir tehlike içermeyen haşere ilaçları ile başarılı ve etkili bir şekilde uygulama yaparak, zararlı canlılara karşı kesin çözüm sağlamaktadır.

İlaçlama Yöntemlerimiz
Sıvı haşere ilaçları ile olduğu gibi, katı ve jel böcek ilaçlama teknikleri ile de uygulama yapabilen firmamız; iş yeri, ofis, ev, bina, bodrum, atölye ve fabrika başta olmak üzere akla gelen her alanda uygulama yapabilmektedir. Sıcak havalarda böcek ilaçlama taleplerinin artış göstermesi ve zararlı canlıların birçok alanda görülmeye başlanması, mücadele için yapılan ilaçlama sayısını da etkilemiştir. En etkili ilaçlama yöntemlerini modern teknikler doğrultusunda uygulayan Nilüfer ilaçlama firması, haşereler ile mücadele alanında lider marka olmayı sürdürmektedir.

Bursaniluferilaclama.com Ekibi ziraat mühendisleri, haşereler hakkında tüm bilgilere sahip olan çağrı merkezi sorumluları, eğitimli ve sertifika sahibi böcek ilaçlama elemanları ile her alanda en kısa sürede garantili olarak böcek ilaçlama hizmeti vermektedir. Alanında uzman olan personeller ile hizmet veren tüm elemanları eğitmekte ve onların sürekli gelişimine destek olmaktadır.

Bursaniluferilaclama.com

KENE İLAÇLAMA

 • Kene taşımış olduğu mikrop ve virüs nedeniyle ciddi sağlık problemlerine neden olduğu gibi çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.
 • BURSA NİLÜFER İLAÇLAMA kene ilaçlama servisi ile 7/24 hizmet vermektedir.
 • Boyları 2-3 mm arasında değişkenlik gösteren kene türlerinin hepsi kan emerek besin ihtiyacını gidermektedir. Üzerinde bulunduğu canlının kanını emdikten sonra üreme aşamasına giren kene yumurta bırakarak çoğalmaktadır.
 • Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte yeşil alanlarda haşere türleri artarak yaşam alanlarımıza dağılmaktadır. Kene ilaçlama uygulamaları bu gibi alanlarda periyodik olarak uygulanmalıdır.
 • Kene türlerinden insanlara geçen en tehlikeli hastalık Kırım Kongo Kanamalı Ateşi olarak bilinmektedir. Keneler insan ve hayvanların derisinin altına ilerleyerek kan emmeye çalışır. Bu gibi durumlarda vücudunuzun üzerinde bir kene görürseniz kendiniz müdahale etmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
 • Kene ile mücadele profesyonel ilaçlama firmaları tarafından uygulanmalıdır. Güvenli yöntemler ile uygulanan kene ilaçlaması kısa süre içerisinde bu zararlı böcek türlerinden kurtulmanızı sağlayacaktır.
 • Kene türleri ile bireysel mücadele sırasında kene türleri insanların kıyafetleri arasına saklanarak büyük tehlike yaratmaktadır. BURSA NİLÜFER böcek ilaçlama, profesyonel kene ilaçlama ekipleri ile uygulamalarını gerçekleştirmektedir.
 • Sıvı ilaçlama yöntemlerimiz açık alanlarda uygulandığı vakit yeşil alanlara zarar vermeyecek formda, ziraat mühendislerimiz tarafınca hazırlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından ön görülen ilaçları kullanarak faaliyetlerini gerçekleştiren firmamız Sağlık Bakanlığı’ndan onaylıdır.
 • Firmamıza haftanın 7 günü 24 saat WWW.BURSANİLUFERİLACLAMA.com adresimizden veya iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Müşteri Temsilcilerimiz gün boyu hizmet sağlamaktadır.

HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA

 • Hamam böceği nemli ve rutubetli alanlarda yaşamayı ve üremeyi seven bir böcek türü olduğundan dolayı genellikle banyo, tuvalet, su boruları ve mutfaklarda görülmektedir.
 • Hamam böceği ilaçlama uygulamaları yapılırken bu alanlar daha yoğun olarak ilaçlanmaktadır. Mutfaklarda dolaşan hamam böceği genellikle yiyeceklerimize ortak olmak için gezinmektedir. Mutfaklarda açıkta yiyecek bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Hamam böcekleri yiyecekler üzerine salya ve dışkı bırakarak mikrop saçmaktadır.
 • Hamam böceği ile mücadele haşere türleri arasında mücadelesi zor olan türlerdendir. Çünkü hamam böceği çok sayıda yumurta yaparak yumurtalarını ulaşılması zor alanlara gizlemektedir. Çok dayanıklı yapıya sahip olan hamam böcekleri kafası koptuğunda dahi bir hafta yaşayabilmektedir. Bu nedenle hamam böceği ile mücadelede bireysel yöntemler olumlu sonuçlar vermemekle beraber bu böceklerin sayılarının gün geçtikçe artmasına neden olmaktadır.
 • BURSA NİLÜFER İLAÇLAMA şirketi olarak hamam böceği türlerine karşı geliştirmiş olduğumuz ilaç ve ilaçlama yöntemleri sayesinde kısa zamanda hamam böceklerini yok ederek yaşam alanlarınızı hamam böceği yumurtalarından temizlemekteyiz. Sağlık Bakanlığı tarafınca hizmet sağlayan firmamız, TSE etiketli ürünler ve ilaçlar kullanarak hamam böceği ile mücadele de başarılı sonuçlara ulaşmaktadır. İnsan ve çevre sağlığını koruyan ilaçlarımız firmamızda hizmet veren ziraat mühendislerimizce hamam böceği türlerine özel olarak geliştirilmiştir.

TAHTA KURUSU İLAÇLAMA

 • Tahtakurusu genellikle yatak, gardırop, dolap, koltuk ve kanepe gibi pamuklu tekstil barındıran ortamlarda yaşamayı tercih eder. Çoğunlukla insanlar gece uykusundayken onları ısırmak üzere yuvalarından çıkan tahta kuruları kanla beslendiği için besin ihtiyacını bu şekilde giderir. Yumurtlama yöntemi ile üreyen bu canlı, her yumurtlama döneminde en az 200 adet yumurta bırakır, bu da onların sık ve hızlı çoğaldığının bir göstergesidir. Bu çoğalma işlemini durdurmak ve tahta kurusu sorununa bir çözüm bulmak için tahta kurusu ilaçlama yöntemlerine başvurmak şarttır.
 • Her şeyden önce belirtmek gerekir ki tahta kurusu ile mücadele kolay bir süreç değildir. Her ne kadar bireysel yollarla başa çıkabileceğiniz durumlar olsa da tahta kurularından kökten kurtulmak için profesyonel yardım almanız gereklidir. Tahta kurusu ilaçlama şirketleri bu noktada devreye girer ve tecrübeli yaklaşımları ile evinizi, iş yerinizi ya da ofisinizi tahta kurusundan arındırır. 
 • Tahta kurusu ilaçlama teknikleri uygulanırken kesinlikle yüzeysel bir ilaçlama yapılmamalıdır; bu böcekler için kullanılan ilaçların yoğun ve düzgün bir biçimde uygulanıyor olması gerekir. Garantili tahta kurusu ilaçlama hizmeti sunan BURSA NİLÜFER İLAÇLAM Haşere Kontrol Merkezi, uzman kadrosu, eğitimli teknisyenleri ve profesyonel hizmet anlayışı ile tahta kurusundan kurtulma sürecinde tam destek sağlar.
 • Son teknoloji ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilen tahta kurusu ilaçlama teknikleri ile siz de bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

BAHÇE İLAÇLAMA

 • Güzelleştirmek için birçok maddi ve manevi imkânı seferber ettiğimiz her karışında emeğin olduğu bahçeler için baharın gelmesi bocek-ilaclama yeşillenme ve güzelleşmedir. Bahar aylarına girilmesi bahçelerin çiçekler açıp yeşillenmesi ile beraber, böcek ve haşerelerin de toprak üstüne çıkması gerçekleşmekte. Böcek ve haşerelerin bahçelerdeki çiçek ve yapraklara zarar vermesi ve ekili arazilerdeki gıda ürünlerine ölümcül hastalık virüsleri ( veba, dizanteri vb.) bulaştırabilmesi mümkündür. Bahçe ve ekili arazileri böcek ve haşere gibi zarar veren etkenlerden korumanın tek yolu bahçe ilaçlamasıdır. Bahçe ilaçlama bireylerin kendi bilgileri ve buldukları ilaçlar ile yapılamayacak kadar titizlik ve bilginlik gerektiren bir uygulamadır. Bahçe ilaçları gıda ürünleri ekili arazilerde de kullanıldığı için kesinlikle sağlık standartlarında olmalı ve en uygun yöntemle uygulanmalıdır. Bunun için sektöründe öncü, profesyonel ekibi olan bahçe ilaçlama firmalarından destek alınması gerekmektedir. Sizde emeğinizin ufak gözüken ama hızla büyüyen sorunlarla yok olmasını istemiyorsanız, sizi de sektöründe lider, profesyonel bahçe ilaçlama ekibimizle çözüm ortağınız olmaya davet ediyoruz.

İŞ YERİ İLAÇLAMA

 • Haşerelerin yer aldığı tüm alanlar mutlaka ilaçlanmalıdır. Yaşam sürdüğümüz birçok alan içerisinde yer alan böcek ve fare türleri, insanların yaşam kalitesini düşürerek çeşitli sorunlara neden olurlar.
 • İş yerleri insanların zamanının büyük bir kısmını paylaştığı ortamlardır. İş yerlerini yuva edinen haşere türleri, çalışanların huzurunu kaçırarak sorunların yaşanmasına neden olurlar. Çalışanların verimini düşüren haşereler aynı zamanda çeşitli sağlık sorunları yaşamalarında neden olurlar.
 • Haşereler ortak yaşam alanlarında hızla yayılırlar. Özellikle pire, bit, kene gibi kan emici haşereler kişiden kişiye geçerek yumurtalarını bırakmaktadır. Haşerelerin taşımış olduğu mikrop, bakteri ve virüsler veba, humma, sıtma, verem, tifüs, dizanteri ve cilt hastalıklarının yaşanmasına neden olurlar. İş yeri ilaçlama uygulamaları en kısa zaman içerisinde uzman haşere ilaçlama firmaları tarafından destek alınarak ilaçlanmalıdır. Çünkü haşere ve fare türleri hızla üreyerek bulunduğu alan içerisine yayılırlar.

EV İLAÇLAMA

 • BURSA Ev İlaçlama yapılacağı zaman seçim yapacağınız firma çok önemlidir. Ev ortamı direk temas alanımız olduğu için kullanılan ilaç ve ilaçlama yöntemleri insan sağlığına zarar vermeyecek ilaçlar ve yöntemler doğrultusunda uygulanmalıdır. Evde yaşayan çocuk ve yaşlılar göz önünde bulundurularak ilaçlama planı hazırlanmalıdır. Evlerinizde haşere ve farelerin girebileceği açık yerleri onarmanızda fayda vardır. Haşere ve farelerin giriş sağlayabileceği cam kırıkları, kapı kırıkları, duvar çatlakları, parke araları, kırık su boruları, pencere pervazları gibi hasarlı alanlar onarılarak kapatılmalıdır.
 • Haşere ve fare problemleri birçok alanda yaşanabildiği gibi maalesef evlerimizde de sıklıkla yaşanmaktadır. Aldığımız şikâyetleri ve tecrübelerimizi aktaracak olursak yaşam alanlarımıza ulaşan böcek yâda kemirgen (fare) zararlıları evlerimize besin ve konaklama amaçlı gelmektedir. Bu zararlı canlılar evlerimize yuvalandıktan sonra üreme evresine geçerek popülasyonlara sebeb olur ve baş edilemeyecek durumlara yol açarlar. Evlerimizin sağlıklı ortamlar olması ailemiz, evcil hayvanlarımız ve eşyalarımız açısından oldukça önemlidir.
 • Haşere ve farelerin evlerimizde yer alarak gezinmeleri daima ailemizi, evcil hayvanlarımızı ve eşyalarımızı tehlike altına almaktadır. Çünkü böcek ve fareler çok sayıda mikrop taşıyarak çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olan canlılardır. Evlerimizi bu zararlı canlılardan her zaman korumanın en etkili ve güvenli yolu BURSA NİLÜFER İLAÇLAMA firmamız tarafından sağlanan ev ilaçlama uygulamaları ile mümkün olmaktadır. Ev ilaçlaması evlerinizi bu zararlı canlı türlerinden koruyabilecek en faydalı yöntemdir.

Eve Giren Haşere Türleri

 • Amerikan hamam böceği, tahtakurusu, sinek, çıyan, Alman hamam böceği,  kene, pire, tahtakurdu, bit
 • Hamam böceği, kalorifer böceği , akrep, örümcek, kakalak, tatarcık, sivrisinek, tesbih böceği, kulağakaçan böceği, karafatma
 • Lağım faresi, çatı faresi, fındık faresi, pamuk faresi, ev faresi mite, tatarcık, güve, eşek arısı,  yılan, mayt, halı böceği, uyuz böceği

PİRE İLAÇLAMA

Pire, haşereler arasında çeşitli türlere sahip sıkça görülen bir canlıdır. Pire, her mevsim karşımıza çıkabilecek bir haşere türüdür. Pire mücadelesinde kesinlikle profesyonellik ve özel pire ilaçları tercih edilmelidir. Gerek pirenin sağlam dayanıklı vücut yapısı gerekse çok çabuk haşere ilaçlarına karşı direnç kazanması sebebiyle tek seferde etkili pire ilaçlama yapılması en doğru olanıdır. Pire mücadelesinde aldığımız birçok şikayette! bilinçsiz uygulamalar ve etkisiz ilaçlar sebebiyle bizden önce 2 yada 3 sefer ilaçlama yapılmasına rağmen pire probleminin çözülmemiş olduğudur, Bu sebeble kullanılacak ilaçların ve yapılacak uygulamanın direkt olarak pireyi hedef alması problemin ortadan kalkmasıdır.

Pirelerden kurtulmanın en etkili yolu profesyonel pire ilaçlama uygulamasıdır. Pire 3-4 mm boyunda küçük bir canlıdır. Haşereler arasında en yükseğe zıplama özelliği pirelere aittir. Sıcak alanlarda barınmayı seven pireler üremek için besine ihtiyaç duyarlar ve pirelerin besin kaynağı ise kandır. İnsan ve hayvan kanı ile beslenen pirenin bu özelliği pireleri daha da zararlı kılmaktadır.

Pire türleri

 • İnsan piresi
 • Köpek piresi
 • Kedi piresi
 • Kuş piresi
 • Toz piresi
 • Su piresi

Daha birçok türe sahip olan pire, yaşadığı alana göre isim almıştır. Profesyonel pire ilaçlama uygulamaları ile tüm pire türlerinden kurtulmak mümkündür.

Pirelerin Zararları

Pire, insan ve hayvan kanı emerek beslendiği için doğrudan zarara neden olan haşereler arasında yer almaktadır. Virüs taşıyan bir canlının üzerinde konakçı olarak beslenen pire, bu esnada hasta olan canlının virüsünü bünyesine alarak taşır. Başka canlı üzerine beslenmek için geçen bu pire üzerinde bulunduğu canlıya virüsü enjekte ederek ciddi hastalıkların oluşmasına davetiye çıkarır. Pire ısırığı sonucu hassas bir cilde sahip olan kişiler ve bebeklerde kaşıntıya bağlı kalıcı yara izlerinin oluşma ihtimali de yüksektir. Pire ilaçlaması pirelerden gelebilecek hastalık ve zararlara karşı en etkili önlem yoludur.

Pireden Bulaşan Hastalıklar

 • Veba
 • Humma
 • Dizanteri
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Cilt hastalıkları
 • Lezyonlu Hastalıklar
 • Tifüs

KALORİFER BÖCEĞİ İLAÇLAMA

BURSA KALORİFER BÖCEĞİ İLAÇLAMA:

Kalorifer böceğinin zararı:

Çeşitli gıdaların lezzetini etkileyebilecek kokulu sekresyonlar üretirler. Kalorifer böceği popülasyonları yüksek olduğunda, bu salgılar, istila alanındaki genel bir kokuya neden olabilir. Kalorifer böceği cesetlerinde bakteri, protozoon ve virüs gibi hastalık üreten organizmalar bulunur. Kalorifer böceği tarafından iletilen başlıca hastalıklar gastroenteritin çeşitli biçimlerini (gıda zehirlenmesi, dizanteri, diyare ve diğer hastalıklar) ortaya çıkarmaktadır. Bu hastalıklara neden olan organizmalar Kalorifer böceği bacaklarında ve vücutlarında taşınır ve Kalorifer böceği yem olarak besin ve mutfak eşyaları üzerine bırakılır. Hamamböceği dışkıları ve dökme derileri, cilt döküntüleri, sulanmış gözler ve hapşırma, burun pasajlarının tıkanması ve astım gibi pek çok kişinin alerjik yanıtı sergilediği bir dizi allerjene de sahiptir.

Türkiye ve aynı zamanda uygar dünyanın bir çok yerinde en yaygın hamam böceği türü olan halk dilinde “kalorifer böceği” yani “Alman hamam böceği”, evler, apartmanlar, restoranlar, oteller, gıda işletmeleri ve diğer kurumlardaki en çok görülen bu böcek türü, mutlaka bilinçli ilaçlama teknikleri, uygulamaları ve ilaçlar ile yapılmalıdır. Bu tür için yapılan her yanlış ilaçlama mevcut kalorifer böceğinin sayısını arttırmaktan başka işe yaramaz. Kalorifer böceği Alman hamam böceği başın arkasından kanatlara doğru uzanan iki koyu renkli paralel çizgi ile tanımlanır. Genellikle mutfaklarda (bulaşık makinesinde, ocaklarda ve lavaboların yakınında) ve evlerin banyolarında bulunur. Sıcağı ve nemi seven bu böcekler, evinize komşunuzdan, giderlerden gelebildiği gibi tamire gönderdiğiniz bir makine yada pazar alışverişlerinizdeki paketler içinde de gelebilir. Benim evim çok temiz ben de böcek olmaz anlayışı tamamen yanılgıdır. Kalorifer böcekleri – Alman hamam böcekleri, nispeten yüksek sıcaklık derecesine sahip nemli ortamları tercih eder. Bu böcekler çoğunlukla temizleyicidir ve çok çeşitli gıdalarla beslenirler. Özellikle nişastalar, tatlılar, gres ve et ürünlerinden hoşlanırlar. Çoğu yerde, çöp temel bir gıda kaynağıdır. Diğer türlerde olduğu gibi, Kalorifer böceği Kalorifer böceği de geceleri yiyecek, su ve çiftleştikleri için gün boyunca, çatlaklara, aralıklara ve sıcak ve nemli bir çevre sağlayan diğer karanlık alanlara gizlenirler. Nispeten geniş, düz gövdeleri, çatlaklara ve dar açıklıklara kolaylıkla girip çıkmalarını sağlar. Özellikle ağır bir nüfus varsa veya yiyecek veya su eksikliği varsa gündüzleri görülebilir.