Pire, haşereler arasında çeşitli türlere sahip sıkça görülen bir canlıdır. Pire, her mevsim karşımıza çıkabilecek bir haşere türüdür. Pire mücadelesinde kesinlikle profesyonellik ve özel pire ilaçları tercih edilmelidir. Gerek pirenin sağlam dayanıklı vücut yapısı gerekse çok çabuk haşere ilaçlarına karşı direnç kazanması sebebiyle tek seferde etkili pire ilaçlama yapılması en doğru olanıdır. Pire mücadelesinde aldığımız birçok şikayette! bilinçsiz uygulamalar ve etkisiz ilaçlar sebebiyle bizden önce 2 yada 3 sefer ilaçlama yapılmasına rağmen pire probleminin çözülmemiş olduğudur, Bu sebeble kullanılacak ilaçların ve yapılacak uygulamanın direkt olarak pireyi hedef alması problemin ortadan kalkmasıdır.

Pirelerden kurtulmanın en etkili yolu profesyonel pire ilaçlama uygulamasıdır. Pire 3-4 mm boyunda küçük bir canlıdır. Haşereler arasında en yükseğe zıplama özelliği pirelere aittir. Sıcak alanlarda barınmayı seven pireler üremek için besine ihtiyaç duyarlar ve pirelerin besin kaynağı ise kandır. İnsan ve hayvan kanı ile beslenen pirenin bu özelliği pireleri daha da zararlı kılmaktadır.

Pire türleri

  • İnsan piresi
  • Köpek piresi
  • Kedi piresi
  • Kuş piresi
  • Toz piresi
  • Su piresi

Daha birçok türe sahip olan pire, yaşadığı alana göre isim almıştır. Profesyonel pire ilaçlama uygulamaları ile tüm pire türlerinden kurtulmak mümkündür.

Pirelerin Zararları

Pire, insan ve hayvan kanı emerek beslendiği için doğrudan zarara neden olan haşereler arasında yer almaktadır. Virüs taşıyan bir canlının üzerinde konakçı olarak beslenen pire, bu esnada hasta olan canlının virüsünü bünyesine alarak taşır. Başka canlı üzerine beslenmek için geçen bu pire üzerinde bulunduğu canlıya virüsü enjekte ederek ciddi hastalıkların oluşmasına davetiye çıkarır. Pire ısırığı sonucu hassas bir cilde sahip olan kişiler ve bebeklerde kaşıntıya bağlı kalıcı yara izlerinin oluşma ihtimali de yüksektir. Pire ilaçlaması pirelerden gelebilecek hastalık ve zararlara karşı en etkili önlem yoludur.